Miláno

Letíte z Bratislavy už od 28,- €. Miláno je obrovským ekonomickým centrom a nachádza sa v severnej časti Apeni ...

Brusel

Spiatočné letenky Budapešť Bruselu už od 25,- € . Nádherné námestie Grand Place či kostol Notre Dame de Sablon ...

Budapešť

Letisko Budapešť-Ferihegy je jediným medzinárodným letiskom v Budapešti a hlavným leteckým hubom pre celú kraj ...

Airbus

Lacné letenky » Dopravné lietadlá

Booking.com

Airbus A380

Hoci testovanie nového typu lietadla prebiehalo s problémami, ktoré bolo treba vyriešiť, stalo sa lietadlo Airbus A380 vysoko populárnym najmä u popredných svetových dopravcov. Po skončení všetkých testov, bola spustená výroba a v roku 2007 bol stroj zaradený leteckou spoločnosťou Singapure Airllines na pravidelné linky.

Letenky na jeden let si môže zakúpiť až 880 cestujúcich, čím sa svojou prepravnou kapacitou zaradilo na prvé miesto vo veľkosti dopravných lietadiel. Tento počet je takmer dvojnásobkom leteniek pre Boeing 747. Počet 880 pasažierov bolo dosiahnutých nadstavbou druhej paluby. Okrem sedadiel sú v ňom kuchynky, dva výťahy, 17 toaeliet, odpočinkové miesta pre posádku a iné potrebné priestory.

Exkluzívna verzia lietadla je obohatená o bar, telocvičňu i vlastné kajuty s posteľou, ktorú si pri kúpe letenky môžu klienti objednať. Po mnohých testoch i oneskoreniach s výrobou, však boli stroje A380 zdokonalené tak, že sú podstatne tichšie, ekonomickejšie, s plne elektronickým systémom riadenia letu a ovládaním pomocou malého joysticku. Nielen veľkosťou ale i hmotnosťou 600 ton predčil Airbus A380 ostatné lietadlá a stal sa najťažším lietadlom všetkých čias.

Napriek zdĺhavému testovaniu a odstraňovaniu nedostatkov sa zákazky Airbusu hrnuli a dodnes stále pribúdajú, najmä od ázijských dopravcov a bohatého arabského sveta, ale aj od nemeckej Lufthansy či austrálskeho Quantas. Jednoznačne obrí stroj Airbus A380 s doletom až 15 000 km a maximálnou rýchlosťou 1 062 km/h sa stal lietadlom číslo 1 na medzikontinentálne lety.

Lacné letenky na Airbus

Najväčšie osobné dopravné lietadlo na svete je Airbus A380, ktorý sa využíva predovšetkým na zaoceánske lety. Letecká spoločnosť Air France sa však rozhodla, počas letnej sezóny, poslať jedno zo svojich obrých lietadiel na linku Paríž - Londýn. Tento stroj lieta každý deň do juhoafrického Johannesburgu, no medzi príletom a odletom má najmenej 16 hodín prestoje, ktoré chce firma využiť na jednohodinový let medzi kontinentom a britskými ostrovmi, a tak zlepšiť jeho efektívnosť.

Lietadlo pre 538 pasažierov bude lietať medzi francúzskou a britskou metropolou v sobotu, v nedeľu a v pondelok, od júna i v piatok o 10,05 hod z Paríža a 12,50 hod z Londýna. Zatiaľ ide o dočasné opatrenie a lacné letenky môžu lákať cestujúcich i na lety na otočku, kvôli zážitku z letu s Airbusom A380.

Lietadlo roku 2050

V Londýne predstavila firma Airbus futuristický koncept lietadla, ktorý by mohol byť zavedený do praxe o 40 rokov. Prináša radikálnu premenu interiéru a koncepciu lietania. Vyzerá trochu ako vesmírna loď s vtáčími krídlami. Priehľadná kabína ponúkne cestujúcim fascinujúce panoramatické pohľady do všetkých strán. Otáčajúce sedadlá, s prípadnou akupresúrou, sa vyformujú podľa tvaru ľudského tela. Špeciálne zóny budú ponúkať zábavu, odpočinok, či priestor pre prácu. Ľudia by sa po lete nemali cítiť vyčerpaný, ale naopak, svieži a nabití energiou. K tomu má dopomôcť rada technologických vymožeností.

Nový návrh ukazuje, že cesta nemusí byť len o cieli, ale o zážitkoch, poznaní a nových objavoch. Okrem týchto vymožeností, by nové lietadlo malo byť šetrné aj k životnému prostrediu znížením spotreby paliva, emisií, odpadov, či hluku.

Premiéra Airbusu A400M

Po trojročnom meškaní konečne vzlietol na svoj úvodný let prvý kus veľkokapacitného transportného lietadla Airbus A400M. Prvý let sa uskutočnil v Španielsku a trval 3 hodiny 47 minút. Letoví inžinieri boli s činnosťou turbovrtuľovej pohonnej jednotky spokojní. Stroj určený na použitie v bojových i humanitárnych misiách, je schopný uniesť 37 ton nákladu. Na projekte sa podieľalo Belgicko, Francúzsko, Luxembursko, Nemecko, Španielsko, Turecko a Veľká Británia. A hlavne pre tieto krajiny sa bude aj vyrábať.

Veľtrh letectva

Každé dva roky sa na berlínskom letisku Schönefeld poriada medzinárodný veľtrh letectva Berlin Air Show. Pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus, ktorý má hlavné továrne v Nemecku, bol tento ročník mimoriadne úspešný. S leteckou spoločnosťou Emirates, zo Spojených arabských emirátov, uzavreli kontrakt na dodávku 32 najväčších lietadiel Airbus A380 za 11,5 miliardy eur. Závažnosť tejto dohody zvýšila i prítomnosť kancelárky Angely Merkelovej, ktorú si vyžiadali aerolinky Emirates. V histórii civilného letectva je doteraz kontrakt uzavretý Airbusom najväčší. Celkové tržby všetkých vystavovateľov sa vyšplhali až na 16,5 miliardy eur. Pred dvomi rokmi bola hodnota uzavretých kontraktov na veľtrhu iba 6 miliárd eur.

Airbus A380 v Prahe

Podľa dostupných informácií by malo pristáť na letisku v Ruzyni najväčšie osobné lietadlo sveta Airbus A380. Stane sa tak po prvýkrát, že Českej republike, bude leteckou spoločnosťou Lufthansa, predstavené toto obrie lietadlo. Priletí priamo z fabriky Airbusu v Hamburgu. Prezentácia potrvá asi 90 minút a potom bude pokračovať do Budapešti.

Pre firmu Lufthansa to bude v poradí ôsmy veľký airbus, ktorý zaradí do svojej flotily, pre diaľkové lety. Vzhľadom k počtu cestujúcich z pražského letiska, je vylúčené, aby bolo toto obrie lietadlo zaradené na pravidelné lety z Prahy. Každý deň môžu vidieť Česi najväčšie osobné dopravné lietadlo, pri jasnom počasí, na oblohe. Ponad ČR pravidelne lietajú tieto stroje aerolinek Singapore Airlines, Emirates či Qantas.


Copyright © 2007-2017 Engros Media, s.r.o.