Miláno

Letíte z Bratislavy už od 28,- €. Miláno je obrovským ekonomickým centrom a nachádza sa v severnej časti Apeni ...

Brusel

Spiatočné letenky Budapešť Bruselu už od 25,- € . Nádherné námestie Grand Place či kostol Notre Dame de Sablon ...

Budapešť

Letisko Budapešť-Ferihegy je jediným medzinárodným letiskom v Budapešti a hlavným leteckým hubom pre celú kraj ...

Ceny leteniek

Cestovanie

Booking.com

Ako sa vyvíjajú ceny leteniek?

Lacné letenky do ruskej metropoly v roku 2010 prilákali Slovákov. Možno konštatovať, že v porovnaní so sezónou 2009, cestovalo do tejto destinácie štyrikrát viac cestujúcich. Cena spiatočnej letenky do Moskvy, zakúpenej cez internetového predajcu, stála 231 € a zlacnená letenka v rovnakom období mala cenu 164 €. Lacné letenky tak mali za následok medziročný nárast o 419 %.

Francúzska destinácia Nice zaznamenala nárast predaja leteniek o 393 %. Aj tu klesla cena letenky skoro o 30 %. Predaj stúpol aj pri letoch do Barcelony, New Yorku i Paríža. Pokles bol predajcom zaznamenaný pri cestách do Atén, čo bolo ovplyvnené situáciou v Grécku, kde hrozili štrajky. O niečo menej leteniek sa predalo tiež do španielskych destinácií.

 

Nárast cestujúcich

Po prvýkrát v roku 2011 sa v júli zvýšil o 7 600 počet prepravených cestujúcich, v porovnaní s júlom 2009. No ešte stále nie je vyrovnaný sedemmesačný sklz 5,3 % oproti minulému roku. Medzinárodná osobná preprava na letisku za sedem mesiacov vzrástla o 0,4 % na 895,68 tis. cestujúcich, no vnútroštátna sa prepadla o 67,7 %. Pravidelná preprava klesla o 8,5 %, no nepravidelná doprava vzrástla o 7,5 %. Najviac pasažierov prešlo bránami letiska práve v mesiaci júl. V porovnaní s júnom to bolo viac o 65 510 osôb. Avšak oproti minulému roku sa prepad cestujúcich zatiaľ len zmiernil.

Nákladná preprava sa zvýšila o 62,2 % , ale poštová doprava sa za sedem mesiacov znížila o 40,6 %. Počet pohybov lietadiel za sedem mesiacov roka klesol o 6,8 % na 15 905 príletov a odletov.

 

Palivové príplatky

Ceny leteniek sú navyšované aj palivovými príplatkami. Napriek tomu, že ceny ropy a tým aj leteckého paliva v roku 2009 klesali, väčšina leteckých spoločností ale príplatky neznížila. Týmto spôsobom si vylepšujú svoju ekonomickú situáciu. Veľké európske spoločnosti, napr. British Airways v roku 2008 palivový príplatok zredukovala, ale odvtedy už nie. V súčasnej dobe je cena ropy asi o polovicu lacnejšia ako v júli 2008. Pozitívne je, že v dôsledku zníženia počtu cestujúcich z dôvodu hospodárskej krízy, začali letecké spoločnosti znižovať aj ceny leteniek od 10 - 30 percent.

 

Letenky zadarmo

Ako keby 50 dolárové spiatočné letenky z Trentonu do Bostonu neboli dosť výhodné, veľa ľudí dokonca dostalo v roku 2009 letenky zadarmo. Letisko Hancock County Bar Harbor rozdalo darčeky letenky prvým 25 ľuďom, ktorí si prišli kúpiť letenky. Letisko oznámilo na začiatku tohto týždňa, že ponúkalo 50 dolárové spiatočné letenky do Bostonu v snahe zvýšiť čísla. Letisko potrebuje dosiahnuť cieľ desaťtisíc nastupujúcich pasažierov do konca roka, lebo inak stratí federálne financie. Travis Jones dostal jedni z týchto voľných leteniek. Využíva ich, aby zobral svoju rodinu do New England Aquarium. Travis Jones výherca voľných leteniek povedal “Ak máte 2-ročné a 3 a pol ročné dieťa a ak môžete stráviť 50 minút v lietadle namiesto 5 hodín v aute, určite to zoberiete. Jones povedal, že jeho rodina poletí do Bostonu nasledujúcu stredu a vráti sa 31.


Copyright © 2007-2017 Engros Media, s.r.o.