Miláno

Letíte z Bratislavy už od 28,- €. Miláno je obrovským ekonomickým centrom a nachádza sa v severnej časti Apeni ...

Brusel

Spiatočné letenky Budapešť Bruselu už od 25,- € . Nádherné námestie Grand Place či kostol Notre Dame de Sablon ...

Budapešť

Letisko Budapešť-Ferihegy je jediným medzinárodným letiskom v Budapešti a hlavným leteckým hubom pre celú kraj ...

Letecká doprava

Booking.com

Informácie, zaujímavosti a správy z leteckej dopravy.

Vďaka účinným normám pre bezpečnosť leteckej dopravy v Európe sa naša bezpečnosť radí na najvyššie priečky na svete. Zatiaľ čo Európska únia a jej členské štáty spolupracujú s bezpečnostnými orgánmi v ostatných krajinách na zvýšení bezpečnostných noriem na celom svete, ešte stále existujú letecké spoločnosti pracujúce v podmienkach, ktoré nespĺňajú ani základné bezpečnostné pravidlá. Za účelom ďalšieho zvýšenia bezpečnosti v Európe rozhodla Európska komisia po dohovore s orgánmi bezpečnosti leteckej dopravy členských štátov o zákaze leteckých spoločností, ktoré za preukázali ako nedostatočne bezpečné na prevádzku v európskom vzdušnom priestore. Tieto sú v zozname nižšie. V prvom zozname sú uvedené všetky letecké spoločnosti, ktoré majú zákaz prevádzky v Európe. V druhom zozname sú uvedené letecké spoločnosti, ktoré majú prevádzku obmedzenú za určitých podmienok. Tieto zoznamy budú pravidelne aktualizované a uverejňované v Úradnom vestníku Európskej únie, kde sú uvedené ako prílohy A a B Nariadenia Komisie. Pred vykonaním akéhokoľvek kroku na základe informácií z týchto zoznamov by sa mali používatelia presvedčiť, že majú ich najnovšiu verziu.

 

Obrovské kartely v aerolinkách

Kde? V Spojených štátoch amerických i v Európskej únii. Vyšetrovaním sa zistilo, že v rokoch 2000 – 2006 sa niektorí šéfovia aerolínií v USA dohodli na kartele a nadmieru nadhodnotili palivové príplatky čo malo vplyv na cenu leteniek. Bolo to v čase, kedy klesol záujem o letenky a v leteckej doprave niektorým leteckým spoločnostiam hrozil krach. Americké súdy už vymerali radu trestov v tomto najväčšom kartele, ktorý bol odhalený. Zatiaľ bolo potrestaných v USA 21 aeroliniek pokutami v miliardových hodnotách a niekoľko manažérov je už vo väzení. Podobná situácia bola odhalená aj v EU, kde sa uzatvárali nedovolené dohody v nákladnej doprave. Európska komisia potrestala 11 leteckých spoločností sumou takmer 800 miliónov EUR. Medzi nimi sa ocitli aj známe aerolinky British Airways a Air France-KLM.

Nahnevaný steward

Americkému stewardovi sa stalo niečo, čo by sa profesionálovi nemalo stávať. Ako zvyčajne pred pristávaním, požiadal cestujúcich, aby zostali na svojich miestach až dovtedy, kým lietadlo nezastane. Jeden pasažier však začal dávať dole kufor z batožinového priestoru a udrel ním prechádzajúceho stewarda. Ten sa nahneval a žiadal ospravedlnenie, ktoré ale nedisciplinovaný pasažier odmietol. Potom steward z palubného rozhlasu na adresu cestujúcich zahromžil, vzal si pivo, aktivoval únikový východ, vykĺzol ním von, nasadol do svojho zaparkovaného auta a z letiska ušiel. Polícia na letisku sa o incidente dozvedela až po dvadsiatich piatich minútach. Vynervovaný Steven Slater z lietadla spoločnosti JetBlue skončil vo väzbe. Polícia ho zatkla v jeho dome a obvinila z výtržníctva a ohrozovania.

 

Pilot malého dopravného lietadla typu Cessna C-98 po necelej hodine letu zo štátu Amazonas v Južnej Amerike, stratil kontakt s leteckými dispečermi. Núdzovo pristál priamo na hladine rieky Itui a týmto činom vlastne zachránil životy ľudí na palube. Následne sa lietadlo potopilo. Lietadlo objavili miestni obyvatelia pralesa kmeňa Matis, ktorí s civilizáciou neprišli do kontaktu takmer 40 rokov.

 

Medzinárodná letecká asociácia leteckej dopravy IATA oznámila, že v druhej polovici roka 2010 výrazne ožíva cestovanie v prvej triede v leteckej doprave. Za prvých päť mesiacov tohto roku letelo prvou triedou o 10,8 % cestujúcich viac ako v predchádzajúcom roku v tomto období. V mesiaci máj medziročne posilnila doprava v ekonomickej triede asi o pätinu a v turistickej triede približne o 10 %. Dopyt po letenkách prvej triedy v leteckej doprave nad severným Atlantikom vzrástol o 7,8 %. Na európskych linkách preprava v prvej triede poskočila o 23 %. IATA, ktorej členmi je 230 leteckých spoločností, predpokladá, že letecká doprava sa v tomto roku vráti k ziskovosti. Medzinárodný obchod sa začína pomaly zotavovať a to sa prejavuje aj na zvýšenom počte prepravených pasažierov.

 

Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu 30.decembra 2009 zverejnilo výsledky za november, ktoré potvrdili, že svetová ekonomika sa pomaly vracia na úroveň pred hospodárskou krízou. Osobná letecká doprava sa zvýšila o 2,1 %, nákladná narástla až o 9,5 %. Ukazuje sa, že ľudia znovu častejšie využívajú leteckú dopravu. Rast nákladnej leteckej prepravy odráža obnovenie rastu hospodárstva. Výrazné oživenie v blízkej budúcnosti však odborníci zatiaľ neočakávajú.


Copyright © 2007-2017 Engros Media, s.r.o.