Miláno

Letíte z Bratislavy už od 28,- €. Miláno je obrovským ekonomickým centrom a nachádza sa v severnej časti Apeni ...

Brusel

Spiatočné letenky Budapešť Bruselu už od 25,- € . Nádherné námestie Grand Place či kostol Notre Dame de Sablon ...

Budapešť

Letisko Budapešť-Ferihegy je jediným medzinárodným letiskom v Budapešti a hlavným leteckým hubom pre celú kraj ...

Svetové letiská

Lacné letenky » Informácie pre cestovateľov

Booking.com

Abecedný zoznam svetových letísk zoradených podľa názvu letiska, geografickej polohy alebo kódu. 

 

Server www.expatify.com zostavil poradie desiatich krajín s najväčším počtom letísk. Svetový rekord drží USA s neuveriteľným počtom 15 095 letísk a tiež v počte prepravených osôb. Najviac pasažierov na svete, 88 miliónov prepravili na letisku Hartsfield-Jackson Atlanta International v Atlante, v roku 2009. Druhú priečku za USA obsadila Brazília so 4 000 letiskami, čo je najviac na latinskoamerickom kontinente. Mexiko s počtom letísk 1 744 je v poradí tretie. Za ním nasleduje Kanada, ktorá má 1 388 letísk. Rusko, najväčšia krajina sveta, s 1 216 letiskami je piate. Argentína má 1 130, Kolumbia 992, Bolívia 952, Paraguay 798 a Indonézia 683 letísk. Zaujímavosťou v Paraguayi je, že síce krajina je posiata letiskami, ale len 12 z nich má spevnené ranveje a iba 2 z nich môžu prijímať štvormotorové komerčné lietadlá. Najvyššie položené letisko na svete El Alto International, v hlavnom meste La Pazu, s nadmorskou výškou 4 061,5 m má Bolívia.

Extrémne letiská

Ranvej (runway) je plocha slúžiaca k vzletu a pristávaniu lietadiel na letiskách. Pretože práve tieto dva úkony sú najrizikovejšími časťami letu, má vybavenie ranvejí zásadnú dôležitosť pre bezpečnosť. Samozrejme majú svoje označenie, sú vybavené svetelnými zariadeniami a rôznymi navigačnými pomôckami. Rozmery dráh závisia na veľkosti letiska. No v niektorých prípadoch sa dá hovoriť o náročných, či nebezpečných, ba až extrémnych letiskách.

Video

Nákupy na letiskách

V rou 2010 zverejnili výsledky internetového prieskumu, ktorý bol zameraný na zisťovanie cien tovaru na letiskách. 10 najfrekventovanejších letísk v Európskej únii bolo vybratých do prieskumu. Boli to letiská vo Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku, ktorými ročne prejde okolo 383 miliónov pasažierov. Tento počet predstavuje v rámci leteckej dopravy na starom kontinente 80-percentný podiel. Na letiskách je možné nakúpiť tovar v priemere o 6 % lacnejšie ako v normálnych obchodoch. Najlacnejšie spomedzi najrušnejších európskych letísk nakúpime v Ríme, Frankfurte a v Berlíne. Ceny niektorých položiek sa aj v rámci vybratých letísk výrazne odlišovali, niekedy aj desiatky eur. Najlacnejšie cigarety, alkohol a parfumy môžeme kúpiť na britských letiskách Heathrow a Gatwick, no omnoho drahšia je tu zase elektronika.


Copyright © 2007-2017 Engros Media, s.r.o.