Miláno

Letíte z Bratislavy už od 28,- €. Miláno je obrovským ekonomickým centrom a nachádza sa v severnej časti Apeni ...

Brusel

Spiatočné letenky Budapešť Bruselu už od 25,- € . Nádherné námestie Grand Place či kostol Notre Dame de Sablon ...

Budapešť

Letisko Budapešť-Ferihegy je jediným medzinárodným letiskom v Budapešti a hlavným leteckým hubom pre celú kraj ...

Letenky Ryanair

Lacné letenky » Letecké spoločnosti

Booking.com

Írska letecká spoločnosť Ryanair je známa na celom svete, má 43 vzdušných prístavov a spája 155 destinácií. Ryanair zamestnáva viac ako 7 000 zamestnancov, využíva 250 nových lietadiel Boeing 737-800 a v tomto roku plánuje na nich prepraviť 73 miliónov cestujúcich na 1 100 linkách v 26 krajinách sveta.

Nízkonákladová spoločnosť chce šetriť

Európska nízkonákladová spoločnosť tento rok už predstavila jeden svoj úsporný projekt, ktorým majú byť letenky na miesta na státie v lietadlách. No podľa Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva je takýto spôsob cestovania nepredstaviteľný. Šéf spoločnosti Michael O'Leary, zverejnil svoj ďalší nápad ako ušetriť firme peniaze a udržať nízku cenu leteniek. Chce presvedčiť úrady, aby na kratšie vzdialenosti v Európe, obsluhoval lietadlo len jeden pilot. V prípade núdze môže vraj stroj pilotovať i vycvičená letuška. Tento návrh vyvolal ostrú reakciu združenia profesionálnych pilotov i organizáciu zaisťujúcu práva ľudí v leteckej doprave. Predchádzajúci úsporný návrh šéfa firmy bol o poplatkoch 1 euro za použitie toalety a bude sa realizovať už na budúci rok. Podľa írskeho leteckého úradu nie je možnosť toto rozhodnutie ovplyvniť.

Najväčší európsky nízkonákladový prepravca Ryanair plánuje zaviesť po Európe lietanie "na stojáka". Spoločnosť má pripravený projekt na výmenu klasických horizontálnych sedadiel za vertikálne. Zadných desať radov sedadiel v ekonomickej triede bude nahradených pätnástimi vertikálnymi radmi. Jedno lietadlo tak získa ďalších 40 - 50 miest. Ryanair chce nové sedadlá vyskúšať na budúci rok na lety v dĺžke jednej hodiny. Pokiaľ sa uchytia, chce ich nainštalovať do 250 lietadiel. Za let v stoji si chce účtovať 4 až 8 libier. Na projekt výmeny klasických horizontálnych sedadiel za vertikálne si chce firma vyrobiť poplatkom za použitie WC. Tento plán sa však nepáči úradu pre civilné letectvo, podľa ktorého sedadlá nebudú spĺňať bezpečnostné požiadavky.

Vedenie nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair zamýšľa urobiť úsporné opatrenia vo svojich lietadlách. Chcú znížiť počet toaletných kabín z troch na jednu a aj táto by mala byť spoplatnená jednoeurovou mincou. Bez nej toaleta nebude použiteľná, podobne ako aj vtedy, keď bude obsadená iným cestujúcim. Priestor dvoch kabínok sa má nahradiť ďalším radom sedadiel. Tieto úpravy by mali priniesť zníženie prevádzkových nákladov a zvýšenie pohodlia pasažierov sediacich pri uličke. Keďže Ryanair nelieta veľké vzdialenosti a pristáva priemerne po 90 minútach, je predpoklad, že cestujúcim to nespôsobí problémy.

Ryanair prevádzkuje z Budapešti štyri linky: do Dublinu, Glasgowa, East Midlands a Bristolu. Napriek tomu, že írsky nízkonákladový dopravca Ryanair plánoval z letiska Ferihagy v Budapešti spustenie 25 nových letových trás, situácia je dnes úplne iná. Dopravca sa nedočkal zníženie poplatkov na letisku a preto tu od októbra prestane pôsobiť. Spoločnosť opúšťa po Prahe už druhé stredoeurópske letisko. Ryanair tvrdí, že lacné letenky pre cestujúcich budú len vtedy, ak letiská znížia svoje poplatky, najmä v Prahe, Varšave a Budapešti. Podľa vyjadrenia letiska Ferihegy odchod Ryanairu nepredstavuje problém, nakoľko priestor po írskom dopravcovi čoskoro vyplnia jeho konkurenti.

Po krachu Sky Europe hrá prím na bratislavskom letisku najväčšia európska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair. No príliš málo cestujúcich núti aj túto firmu robiť úsporné opatrenia. Od 29.apríla ruší lety do Frankfurtu-Hahn a Düsseldorfu-Weeze. Posledné lety na tieto letiská momentálne predáva za 4,99 EUR, čo je menej ako letiskové poplatky. Tiež linka do Milána bude od apríla redukovaná zo 7 na 5 letov týždenne, hoci ešte pred rokom tam lietali dvakrát denne. Do East Midlands sú taktiež už zrušené linky. Spoločnosť koriguje počty letov podľa vývoja na trhu.

20 nových liniek z Bratislavy

Nízkonákladová letecká spoločnosť RYANAIR prevádzkovala z letiska v Bratislave 17 letov a plánovala, že otvorí 20 nových liniek z letiska M.R.Štefánika - AIRPORT Bratislava. Spoločnosť však požadovala zníženie letiskových poplatkov. Letecký prepravca RYANAIR mal aj iné ponuky letísk v Európe. Pribudli by ďalšie 3 lietadlá a vytvorilo by sa 1600 pracovných miest. Zvýšil by sa aj počet cestujúcich až na 2 milióny.

Táto nízkonákladová spoločnosť pôsobí aj na Slovensku a práve otvára dve nové linky medzi slovenskou metropolou a španielskou Malagou a talianskou destináciou Alghero. Linka do Malagy bude od dnešného dňa prevádzkovaná 2x týždenne a do Alghera na Sardínii pribudne jeden let týždenne. Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair je najväčším prepravcom na bratislavskom letisku. Prevádzkuje asi 20 pravidelných liniek.
Pribudnú ďalšie spojenia z hlavného mesta SR na Sardíniu. Prvý let sa uskutoční z Bratislavy do Alghera 24.júna a potom pravidelne dvakrát týždenne vo štvrtok a v nedeľu bude zabezpečené spojenie. Ryanair lieta do 153 destinácií v 26 krajinách. Má 41 základní a prevádzkuje viac ako 1 100 nízkonákladových liniek. Firma ponúka lacné letenky a práve z tohto dôvodu, prepravila vo februári 4,37 mil. pasažierov, čo je o 6 % viac ako v minulom roku.
Írska letecká spoločnosť Ryanair otvorí tri nové letecké linky na Slovensku. Tento nízkonákladový dopravca po zavedení liniek z Bratislavy do Londýna - Lutonu od 1.apríla, na Bari a Palma de Mallorca od 4.mája, bude na bratislavskom letisku prevádzkovať už 22 liniek. Firma má k dispozícii 218 nových Boeingov 737-800 a objednaných ďalších 96 nových strojov. Ryanair plánuje v tomto roku prepraviť 66 miliónov cestujúcich do 150 destinácií v 26 krajinách, na viac ako tisíc linkách. Spoločnosť však zvažuje zastavenie svojej raketovej expanzie a chce sa zamerať hlavne na rast zisku.

Poukaz na letenky zadarmo

Už roky pôsobí v ČR nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair. Za túto dobu prepravila milión cestujúcich a práve to je dôvodom na oslavu. Zástupcovia spoločnosti privítali miliónteho pasažiera na letisku v Prahe kyticou a pripravili darček poukážku na spiatočný let pre 2 osoby "all - inclusive". Pri tejto príležitosti návštevníci letiska mali možnosť získať jeden zo 100 poukazov na letenku zadarmo. Akcia pokračovala a Ryanair ponúkla na svojich webových stránkach ďalších milión leteniek za 5 € vrátane tax a príplatkov.

Máloktorá letecká spoločnosť sa môže pochváliť v čase hospodárskej krízy takými ekonomickými výsledkami ako Írska RyanAir. Zisk sa im zvýšil o 387 miliónov EUR napriek tomu, že cenu leteniek znížili o 25 %. Znížením cien sa im ale zvýšil počet pasažierov o 15 %. Firma vysvetľuje svoj úspech hlavne znížením cien ropy, ale aj zrušením odbavovacích miest, nakoľko cestujúci sa odbavujú jedine online. Ďalšie zľavy sa očakávajú cez zimu a to až o 25 %.

Lacné letenky v Ryanair

Írska letecká spoločnosť Ryanair je najväčším nízkonákladovým prepravcom v Európe. Od októbra 2010 sa sťahuje z pražskej Ruzyne a bude v Českej republike lietať len v Brne. Už cez prázdniny sa tak cestujúci s Ryanairom nedostanú do Frankfurtu a Birminghamu a neskôr skončia i lety do Dublinu a Štokholmu. Dôvodom razantného ústupu sú údajne drahé poplatky na pražskom letisku. Od novembra bude Ryanair lietať z Brna do Milána, trikrát za týždeň, vždy v pondelok, v stredu a v sobotu. Rozšíri tiež počet svojich letov do Londýna na sedemkrát týždenne. Lacné letenky do novej destinácie je mohli si rezervovať už v auguste 2010. Ceny za let do Milána začínajú od hranice 639 CZK, na lety v období od 1.novembra až do 31.marca 2011. Klient si ich však musí zakúpiť najneskôr do polnoci 25.augusta 2010.

Najväčšia európska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair dostala od talianskeho úradu civilného letectva ENAC vysokú pokutu. Rekordná pokuta 3 mil EUR bola aerilinkám udelená za porušenie európskeho nariadenia o právach cestujúcich, najmenej v 178 prípadoch. ENAC tvrdí, že hlavne na rímskom letisku Ciampino sa letecká spoločnosť o pasažierov zo zrušených letov vôbec nepostarala a cestujúcim pomáhali zamestnanci letiska. Ryanair neposkytol občerstvenie ani ubytovanie. Firma považuje pokutu za nezmysel a pozadie vidí v dlhšie trvajúcich nezhodách medzi írskym dopravcom a ENAC, kvôli ktorej sa už chcel Raynair stiahnuť z Talianska.

Zrušené lety

Viac ako 33 200 pasažierov postihlo zrušenie pravidelných civilných letov z Letiska M.R.Štefánika v Bratislave od 15.apríla. Z pravidelných letov sa zrealizovali iba lety ČSA do Prahy, Aeroflotu do Moskvy a Danube Wings do Košíc. Výpadok leteckej prevádzky následkom prachu z islandskej sopky má negatívny dopad nielen na letecké spoločnosti, ale aj na letiská. Na bratislavskom letisku sú straty desaťtisíce eur denne, no pravdepodobne ich výška bude ešte narastať. Od 22.apríla o 7,00 hod začne opäť írsky nízkonákladový dopravca Ryanair lietať všetky pravidelné linky podľa letového poriadku, nakoľko sa situácia v ovzduší nad Európou zlepšila.

Najväčšia nízkonákladová letecká spoločnosť v Európe Ryanair oznámila, že uhradí cestujúcim všetky výdavky, ktoré mali spojené s pozastavením letov, kvôli výbuchu islandskej sopky. Pasažieri však musia svoje výdavky preukázať potvrdenkami. Vo vyhlásení írska letecká spoločnosť uviedla, že sa bude riadiť pravidlami Európskej únie o kompenzáciách, napriek tomu, že v tomto prípade aerolínie nenesú zodpovednosť za prerušenie leteckej dopravy a uzatvorenie vzdušného priestoru nad Európou. Medzinárodné združenie pre leteckú prepravu však nalieha na vlády, aby preskúmali spôsob, ako odškodniť aerolínie za zmarené zisky.

Štatistiky hovoria, že rok 2009 bol v histórii leteckej dopravy najhorším v histórii, no v najväčšej nízkonákladovej spoločnosti v Európe Ryanair to neplatí. Z leteckej krízy vychádza víťazne, i keď aj v tejto firme pociťujú tenšie peňaženky cestujúcich. Ľudia šetria napríklad na palubovom občerstvení, alebo tým, že si berú len príručnú batožinu. Takto sa pre spoločnosť znižujú doplnkové príjmy, napriek tomu, že počet pasažierov stúpa. Ale aj tak je Ryanair mimoriadne dobre zarábajúcou firmou, svoj zisk medziročne zvýšila o 80 %.

Najväčšia európska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair oznámila, že na svojej materskej základni v Dubline, ale pravdepodobne aj v celej Európe zvýši ceny leteniek. Zdraženie cestovného plánujú od 1.apríla 2010. Taktiež chcú zredukovať frekvenciu a kapacitu lietadiel, ktoré štartujú z Dublinu. Predpokladá sa, že letenky budú drahšie o 5-10 %. K zvýšeniu cien dochádza kvôli zvýšeniu poplatkov na letisku v Dubline. Keďže minulý rok kleslo cestovné o 20 % opätovné zdraženie nebude až také citeľné.


Copyright © 2007-2017 Engros Media, s.r.o.