Miláno

Letíte z Bratislavy už od 28,- €. Miláno je obrovským ekonomickým centrom a nachádza sa v severnej časti Apeni ...

Brusel

Spiatočné letenky Budapešť Bruselu už od 25,- € . Nádherné námestie Grand Place či kostol Notre Dame de Sablon ...

Budapešť

Letisko Budapešť-Ferihegy je jediným medzinárodným letiskom v Budapešti a hlavným leteckým hubom pre celú kraj ...

Výhodné letenky do USA

Nájdite si najlacnejšie letenky do USA prostredníctvom najväčšieho celosvetového rezervačného systému. Na nájdenie najvhodnejšieho spojenia do USA odporúčame využiť:

Vyhľadávač leteniek »


Booking.com

Turistické atrakcie

Jedna z najvyšších klenbových priehrad na svete, Hooverova priehrada, patrí medzi sedem technických zázrakov USA. Od októbra 2010 je v jej blízkosti ďalší unikát a súčasne turistická atrakcia. Je to druhý najvyšší most v USA, ktorý spája americké štáty Nevada a Arizona, na hlavnej obchodnej magistrále U. S. Highway 93. Unikátny most spojil oba brehy rieky Colorado ponad hlboký Black Canyon a staval sa 5 rokov. Nový most, 600 m dlhý a od hladiny rieky vzdialený takmer 300 m, sa nazýva Hoover Dam Bypass.

Národný monument White Sands, na juhu USA v Novom Mexiku, patrí k najväčším prírodným divom sveta. White Sands alebo Biele piesky sa nachádzajú na severnom okraji púšte Chihuahuah. Svojou rozlohou 712 km štvorcových sú najrozsiahlejšie na svete. Asi 60 % územia okupuje armáda USA, ktorá si tu urobila cvičisko a prevádza tu skúšobné lety lietadiel, rakiet a striel rôzneho doletu. Biely piesok je v podstate práškový sádrovec naviaty z okolitých pohorí. Duny pri poriadnom vetre sa začínajú hýbať a tie najaktívnejšie sa premiestnia aj o 9 m za rok.

Colorado a Green River. Vyprahlú náhornú plošinu tvoria stovky, až tisíce kaňonov rôznych veľkostí a stolových hôr, nazvaných mesy, so strmými zrázmi. Príroda tu vymodelovala obrovskú škálu skalných útvarov, od stometrových veží, cez skalné hradby a hroty, až po klenuté oblúky a okná. Magické skaly patria k prírodným divom našej planéty.

Kalifornský národný park Yosemite má úžasnú atrakciu, ktorú možno sledovať iba niekoľko dní počas roka, obvykle vo februári. Tento unikátny jav vzniká pri dopade slnečných lúčov na vodopád a nazýva sa ohnivý vodopád. Vyžaduje však bezoblačnú a veľmi jasnú oblohu, aby na vodopád dopadal dostatok slnečných lúčov. Skvelá hra svetla spôsobuje, že ohnivý vodopád sa podobá tekutej láve. Aj tento fenomén má zásluhu na tom, že národný park ročne navštívi viac ako 3,5 milióna ľudí.

 

Zaujímavosti

Nízkonákladový letecký prepravca, pôsobiaci v USA, dostal poriadnu facku, v podobe nevhodného správania palubného personálu v lietadle. Muž, ktorý meria viac ako dva metre, musel na výzvu zamestnancov spoločnosti opustiť lietadlo. Dôvodom boli jeho nohy, ktoré vyčnievali do uličky a tým prekážali personálu. Incident sa stal na palube Horizon Air pred odletom z Oregonu do Kalifornie. Sťažnosť, podanú na Zväz na ochranu spotrebiteľov, uznali ako opodstatnenú a aerolinky sa museli cestujúcemu ospravedlniť, ba dokonca mu darovali letenku na nasledujúci let zdarma. Personál mal riešiť situáciu výmenou cestujúceho, ktorý sedel na sedadle pri núdzovom východe, kde je viac priestoru. Podobný incident sa stal v decembri na palube spoločnosti Spirit Airlines, kedy veľmi vysoký mladík bol donútený cestovať 2,5 hodiny z Chicaga na Floridu v stoji, pretože sa nezmestil do sedadla.

Viaceré letecké spoločnosti v USA majú oficiálne v prepravných podmienkach uvedené, že obézni pasažieri si musia zakúpiť letenky na dve kreslá. Kritérium nie je ich hmotnosť, ale ide o to, že ich telo obmedzí cestujúcich na susedných kreslách. V prípade, že let nie je vypredaný, sumu za druhé sedadlo môže objemnejší pasažier dostať naspäť. Niektorí cestujúci v USA nie sú s takouto regulou spokojní a považujú rozhodnutie leteckých pracovníkov o kúpe druhej letenky pri nástupe do lietadla za subjektívne.

Americká súkromná letecká spoločnosť Spirit Airlines zabezpečuje vnútroštátnu prepravu a tiež aj letecké spojenie s Južnou Amerikou a Karibikom. Denne prepravia asi 16 680 cestujúcich, čo nie je v rámci USA veľa, no i tak v roku 2010 muselo vedenie firmy zrušiť lety pre štrajk pilotov. Je to prvá protestná akcia v leteckej doprave v USA od roku 2005. Príčinou štrajku sú neúspešné trojročné rokovania o mzdách, benefitoch a pracovných podmienkach. Manažment spoločnosti neplánuje žiadne vyjednávania. Piloti sa však mienia vrátiť do kokpitov, až vtedy, keď sa so zamestnávateľom dohodnú na férových a spravodlivých pracovných kontraktoch.

Hovorca americkej leteckej spoločnosti JetBlue Airways uviedol, že let z Bostonu do Dominikánskej republiky v auguste 2010 musel byť presmerovaný na medzinárodné letisko Washington-Dulles, kde pristálo o 13,13 hod miestneho času. Prerušenie letu spôsobil nedisciplinovaný cestujúci. Konkrétne, čo nepatričné pasažier robil, hovorca neoznámil. Posádka lietadla informovala leteckú políciu na washingtonskom letisku a po pristátí, táto cestujúceho odviedla do väzby. Nikto neutrpel zranenie pri tomto incidente. O 14,00 hod miestneho času pokračoval let do hlavného mesta Dominikánskej republiky Santo Domingo. V priebehu týždňa to bol už druhý konflikt s pasažierom, ktorý zaznamenal letecký prepravca JetBlue Airways.

Pri jednom štarte v auguste 2010, kapitán lietadla americkej spoločnosti Alaska Airlines, rozhodol o odložení letu. Stroj so 134 cestujúcimi na palube, smerujúci z menšieho letiska na juhovýchode Aljašky do Seatlu, sa v tom čase nachádzal už v polovici štartovacej dráhy. Tesne pred vzlietnutím však orol vletel do jedného z dvoch motorov lietadla a vyradil ho z prevádzky. Pilot bol nútený sa vrátiť nazad do hangáru pomocou zvyšného funkčného motora. Nikto z cestujúcich ani z členov posádky nebol zranený. Náhradné lietadlo aljašskej spoločnosti dopravilo pasažierov do cieľa.

 

Informácie pre cestujúcich do USA

Musím mať pozvanie od niekoho z USA?
Nie. Pozvanie od priateľa alebo príbuzného z USA, ktorého by ste chceli navštíviť, prispieva k ľahšiemu vysvetleniu účelu vašej cesty do USA, znížiť dôveryhodnosť vašich informácií počas pohovoru alebo prečo nemusíte platiť hotel. Veľa ľudí cestuje na dovolenku bez toho, aby niekoho navštívili. Je veľmi dôležité, aby žiadateľ preukázal jasný a zrozumiteľný dôvod cesty.

Ak dostanem vízum, ako dlho môžem zostať v USA?
Toto rozhodnutie je urobné vždy pri vstupe do USA prechodom imigračnou a colnou kontrolou. Po kontrole pasu a vstupnej karty, americý imigračný úradník (inšpektor z amerického Úradu pre občianstvo a imigračnú službu) rozhodne, ako dlho môžte zostať v USA počas konkrétnej cesty. Označí to do malého formuláru, ktorý umiestní do vášho pasu. Imigračný úradník zváži účel cesty do USA a skontroluje správnosť vášho víza. Maximálna dĺžka pobytu závisí od typu víza, napr. na turistické vízum je to šesť mesiacov, ale na študenské vízum može byť jeho držiteľ oprávnený zostať počas celej doby plánovaného štúdia. Ak sa rozhodnete zostať v USA dlhšie ako na povolenú dobu, musíte požiadať o predľženie pobytu na najbližšom úrade USCIS.

Chcem pracovať v USA, čo mám robiť?
Bez ohľadu na to, či chcete pracovať v USA jeden deň alebo jeden rok, musíte mať pracovné vízum. Na rozdiel od Slovenska, ktoré požaduje od cudzinca na tento účel oddelené pracovné povolenie a povolenie na prechodný pobyt, USA vydávajú vízum, ktoré zahŕňa tri povolenia – pracovné povolenie, prechodné povolenie na pobyt a povelenie na vstup. Existuje viac typov pracovných víz (viď krátkodobé pracovné víza), ktoré si vyžadujú prípravnú koordináciu so zamestnávateľom alebo agentúrou v USA.

Mám platné víza, ale platnosť môjho pasu sa skončila. Čo môžem robiť?
Dobrá správa: Vaše vízum je platné, všetko čo potrebujete, je platný pas. Do USA môžte cestovať s dvoma pasmi za predpokladu, že máte platné vízum v neplatnom pase a platný cestovný pas. (Vízum ani pas nesmie byť poškodené). Ak ste zmenili meno, musíte žiadať o nové vízum do nového pasu, vystaveného na nové meno. Musíte absolvovať bežný vízový proces.


Copyright © 2007-2017 Engros Media, s.r.o.