Miláno

Letíte z Bratislavy už od 28,- €. Miláno je obrovským ekonomickým centrom a nachádza sa v severnej časti Apeni ...

Brusel

Spiatočné letenky Budapešť Bruselu už od 25,- € . Nádherné námestie Grand Place či kostol Notre Dame de Sablon ...

Budapešť

Letisko Budapešť-Ferihegy je jediným medzinárodným letiskom v Budapešti a hlavným leteckým hubom pre celú kraj ...

Zaujímavosti z celého sveta

Booking.com

Množstvo zaujímavých informácii a fotografii o veciach neznámych či menej známych, o ktorých ste možno ešte nepočuli alebo nevedeli.

Najkrajšie pláže

Ak sa neviete rozhodnúť, kam na dovolenku, možno Vám pomôže táto hitparáda najkrajších pláží na svete. Samozrejme, že vždy je to o subjektívnych pocitoch. No agentúry, pri hodnotení a zostavovaní rebríčka najkrajších a najlepších pláží sveta, majú zväčša podobné kritériá, v ktorých si každý návštevník nájde tú svoju "parketu" a bude si môcť užívať všetkého dosýta.

Video

Najfarebnejšie mestá sveta

Vo svete sú mestá, ktoré svojou strakatosťou pripomínajú farebné cukríky. V Indii zaujme prekvapivo modrý Jodhpur, ktorý zvyknú nazývať aj "Modré mesto", pretože pevnosť Mehrangarh je obklopená na modro namaľovanými domami. Bo-Kaap v Kapskom meste pripomína rozsypané cukríky Lipo, lebo pastelové i krikľavé farby domov lemujú celé ulice. Vo vnútrozemí Mexika je rozľahlé mesto Guanajuato, kde tiež možno nájsť veselé lentilkové zákutia. Willemstad, na ostrove Curacao v Karibskom mori, vďaka architektúre inšpirovanej Holandskom, sa nazýva aj " Amsterdam západného sveta ". Valparaiso, s farebnými fasádami, leží na pobreží Tichého oceánu v Čile. Pelourinho je historická štvrť najväčšieho brazílskeho mesta Salvador de Bahia na severovýchodnom pobreží Brazílie.

Video

Bývanie v budúcnosti?

Ľudské príbytky sa menia s vývojom ľudstva. Štýlom sa prispôsobujú spôsobu života danej generácie. Nastáva však problém s fyzickým priestorom kvôli nedostatku pôdy a ten vedie architektov sveta na predefinovanie nášho bytu. Sme na prahu nových riešení "plávajúcich" konštrukcií, ktoré možno budú príbytkom pre naše budúce generácie.

Video

Viktóriine vodopády

Krása a majestátnosť, ale i aj ich burácanie či mohutnosť, nás najviac fascinuje na vodopádoch. O Viktóriine vodopády, jeden zo siedmych divov sveta, sa delia štáty Zimbabwe a Zambia. Vytvárajú sa na strednom toku rieky Zambezi, ktorá je široká asi 1 700 m a voda padá do hĺbky takmer 130 m. Boli objavené škótskym misionárom a pomenované podľa kráľovnej Viktórie. Väčšina obdivovateľov ich označuje za najkrajšie, zo všetkých vodopádov sveta.

Video

Najluxusnejšia jachta

Schopfer Yachts so sídlom v USA bola založená v roku 2008 ako spoločnosť pre vývoj moderných vysokoestetických, luxusných a technicky dokonalých jácht. Ich prvý dizajn, v tvare veľkých oceánskych rýb, je Oculus. Táto úžasná 76,2 m dlhá jachta, má luxusný exteriérový aj interiérový dizajn. Fascinujúci účinok má vysoký strop v tvare kopuly. Jachta je rozdelená do troch úrovní. Na úrovni terénu je spoločný priestor pre hostí, druhá úroveň sú apartmány majiteľa a tretia úroveň patrí kormidlu a kapitánskej kajute. Najluxusnejšia jachta sveta sa môže pohybovať rýchlosťou 46 km/h.

Video

Najnebezpečnejšie cesty našej planéty

Prím v tomto rebríčku má severná cesta Yungas, ktorá spája La Paz a Corica v regióne Yungas v štáte Bolívia. Je známa ako " Cesta smrti", lebo ročne tu na úseku asi 65 km zahynie 200-300 ľudí. Za strašidelný sa dá považovať aj tunel Guoliang v hornatom masíve Taihang v Číne, ktorý je doslova dierou v skale, kde sa môžete cítiť ako v objatí pekla. Domorodci komunikáciu prekladajú ako „Cesta, ktorá neodpúšťa chyby". Na sibírskej "diaľnici", spájajúcej Moskvu s Jakutskom, sa 10 mesiacov v roku jazdí na snehu, ľade a za výrazne zníženej viditeľnosti a nevyspytateľného počasia. V lete, keď sa vrchná vrstva permafrostu premení na blatové more nastáva na diaľnici peklo. Dá sa však povedať, že tých "adrenalínových" ciest je na každom kontinente viac ako dosť.

Video

Premena Amazónie

Opakované nadmerné suchá môžu spôsobiť, že sa najväčší pohlcovač emisií, Amazónia, zmení na najväčšieho producenta oxidu uhličitého. Hladina Amazonky v minulom roku bola najnižšia za posledných 50 rokov a niektoré menšie prítoky celkom vyschli. Ďalším dôvodom na zvyšovanie CO2 v ovzduší je ničenie dažďových pralesov. Každú minútu totiž výrubom zmizne 20 ha pralesa. Doteraz len amazonský prales produkoval okolo 40 % všetkého kyslíka, ktorý vzniká na zemi. Takže, môže sa stať, že " pľúca zeme " nám dlho nevydržia.

Video

2 000-ročný čierny koral

Čierne koraly, patriace do radu Antipatharia, sú veľmi staré a extrémne pomaly rastúce organizmy. V súčasnosti je známych asi 230 druhov čiernych koralov. V Mexickom zálive sa nachádza čierny koral, ktorému vedci určili vek 2 000 rokov a rastie v hĺbke 300 m.

Video

3 000 ročná história Perzie

Starobylý Yazd je jedno z najzaujímavejších miest Iránu. Odhalíte v ňom krásne pamiatky a fascinujúci svet dávnej Perzie s neobyčajnou históriou. Yazd je centrom zoroastrizmu, ktorý vyznáva štyri hlavné živly: oheň, vodu, vzduch a zem. Oheň, ktorý symbolizuje svetlo a dobro, má v Yazde významné postavenie. V chráme ohňa Atash Kadeh totiž mnísi už 1500 rokov udržujú jeden oheň.

Video

Najsmrteľnejšie sopečné výbuchy

Sopečné erupcie sú považované za najnebezpečnejšie formy prírodných katastrof. Tok žeravej červenej lávy sotva poskytne dostatok času na útek. Okrem okamžitej straty na životoch, vplyvu na počasie a poveternostných anomálií, erupcia vedie k ďalekosiahlym zmenám klimatických podmienok, ktoré trvajú často až niekoľko rokov, kým sa dostanú do normálu. Sopka Vezuv leží na pobreží zálivu Neapol v Taliansku a drží prvenstvo v opakovanom počte deštruktívnych erupcií, pri ktorých prišlo o život tisíce ľudí, zničené boli celé osady a príroda zdevastovaná. Láva zo sopky Galunggung v Západnej Jáve v Indonézii, pochovala 4 011 ľudí. Kelut, táto sopka sa nachádza vo Východnej Jáve v Indonézii a je notoricky známa svojimi 30 explóziami. Kráteri Laki na Islande tiež nie sú neznáme. Výbuch sopky Mount Unzen v Japonsku usmrtil 14 300 obyvateľov. Vulkán Nevado del Ruiz v Kolumbii ožil po 150-tich rokoch a má na svedomí 25 000 životov v roku 1985. Mount Pelee, na ostrove Martinik v Karibiku, je jedným z najväčších stratovulkánov na svete a je spojený so smrťou 30 000 ľudí v roku 1902. Medzi Sumatrou a Jávou leží Krakatoa, sopečný ostrov, ktorý si vyžiadal 36 417 obetí v auguste 1883. Výbuch bolo počuť až do Austrálie. Zničila dve tretiny ostrova a ovplyvnila počasie na celej Zemi. Počasie sa ustálilo až v roku 1888. Tambora, 4300 m vysoký aktívny stratovulkán nachádzajúci sa na ostrove Sumbawa v Indonézii, v apríli 1815 zabil 92 000 domorodcov a spôsobil svojim výbuchom dlhotrvajúci hladomor v severnej pologuli.

Video

Vesmírne lety

Ak ste dostatočne odvážny a máte zvyšných 200 000 dolárov na letenku, nič Vám už potom nebráni, aby ste si zacestovali, či zalietali vesmírom. Spoločnosť Virgin Galactic ponúka pre rok 2011 vesmírne lety novou loďou, určenou výhradne na tieto úžely. Rezervovať let si môžete už dnes za 20 000 dolárov. Kto si myslí, že o tieto lety nebude záujem, veľmi sa mýli. Spoločnosť Virginia Galactic oznámila, že už teraz má 300 rezervácií.

Video

Krajiny s najvyššou obezitou

Spojené kráľovstvo so 61% obéznych ľudí sa ešte vtesnalo do prvej desiatky krajín. O priečku vyššie sa nachádza obľúbená dovolenková destinácia Chorvátsko a nad ním so 61,9% Izrael. Siedme miesto zaujal Nový Zéland s 62,7% ľudí s nadváhou. Bosna a Hercegovina má 62,9% a Egypt až 66% obezitu obyvateľstva. O pol percenta vyššiu má vyspelá krajina Nemecko. Obezitou občanov je známe aj USA, ktoré sú v rebríčku na treťom mieste so 66,7%. V rovníkovej časti Tichého oceánu v ostrovnom štáte Kiribati žije až 81,5% tučných ľudí. Americká Samoa drží prvenstvo a je priam neuveriteľné, že tu takmer každý obyvateľ trpí nadváhou, čoho dôkazom je 93,5% z celkovej populácie.

Video

Štvorročná abstraktná maliarka

Aelita Andre je dcérkou dvoch austrálskych umelcov. Maľovať začala keď mala 20 mesiacov a vo veku 4 roky už vystavuje svoje diela v priestoroch newyorskej galérie Agora Gallery. Jej tvorba má dobrú kompozíciu, so skvelými farbami a je hravá. Je to priam neuveriteľné, že Aelita v tomto veku otvorila svoju prvú samostatnú výstavu abstraktných obrazov, ktoré si zberatelia umenia cenia skutočne vysoko. V roku 2009 jeden z jej obrazov (vytvorila ho, keď mala len 2 roky) sa predal za 24 000 dolárov v priebehu výstavy Hong Kong.

Video

Svetelná šou na bicykli

Nedávno patentovaný dizajn Cyglo pneumatík autora Jamesa Tristrama, zvyšuje bezpečnosť cyklistov na cestách v noci. Cyglo pneumatiky majú pohybový senzor a vysoko výkonné LED diódy zabudované do steny pneumatiky. Keď sa koleso otočí pri akejkoľvek rýchlosti, vytvorí sa dokonalý kruh svetla. Nedostatkom patentu však je trvanlivosť, problematická recyklácia a vysoká cena.

Video

Najdlhšie žijúce tvory

Viac ako 100 rokov žije plaz tuatara, ktorého domovom je Nový Zéland. Najdlhšie žijúci človek sa dožil 122 rokov. Homáre ho prežívajú aj o 20 rokov. Morský ježko žije v plytkých vodách, obvykle sa nachádza na skalnatom pobreží a dožíva sa až 200 rokov. Veľryba Bowhead alebo nazývaná aj grónska pravá veľryba má svoj domov v Arktíde a je známa nielen tým, že má najväčšiu papuľu, ale aj svojou dlhovekosťou, cca 211 rokov. Koi carp je kaprovitá ryba, žijúca 226 rokov. O 25 rokov viac sa dožije obria korytnačka, vážiaca až 300 kg. Arctica Islandica sú jedlé morské mušle so životnosťou okolo 400 rokov. Antarctic sponge sú morské huby - primitívne živočíchy, fascinujúcej skupiny morských bezstavovcov, ktorých vek sa odhaduje na 1 550 rokov. Turritopsis nutricula sú potenciálne nesmrteľné medúzy, pretože menia diferencovaný stav bunky a transformujú ju do nových buniek.

Plávajúca oáza

Spoločnosť Royal Caribbean International má vo svojej flotile najväčšiu osobnú loď na svete. Oasis of the Seas má domovský prístav vo floridskom Fort Lauderdale. Je to 225 282 tonové monštrum, ktoré prijme 5 400 cestujúcich. Ponúka neuveriteľné možnosti relaxu a zábavy. Je to napríklad promenáda s reštauráciami, obchodmi a kaviarňami, živý park na palube, drevený kolotoč, amfiteáter pod holým nebom v štýle Aqua divadlo, bazén a telovýchovnú zónu, fitness centrum ale i mládežnícku zónu. Oasis of tne Seas poskytuje každému účastníkovi plavby možnosť rozptýlenia, ktoré vyhovuje jeho štýlu i momentálnej nálade.


Copyright © 2007-2017 Engros Media, s.r.o.